7chakr1
Uzsākot nodarboties ar jogu, iepazīstot savu ķermeni  arvien labāk, mēs agrāk vai vēlāk nonākam  līdz  savas enerģētiskās sistēmas izzināšanai – čakru sistēmas izzināšanai.

Čakra ir enerģētisks virpuļojošs konuss, kura virsotne (padme) atrodas uz mugurkaula, bet pamatne iziet ķermeņa priekšējā daļā. Kas attiecas uz konkrētu cilvēku, čakras nedarbojas izolēti, bet veido īpašus savienojumus, kompleksus vai ”spēka trijstūrus”. Dominējošo trīstūru raksturs atkarīgs no cilvēka garīgā līmeņa. Augstās stadijās dominē augšējais trijstūris no trijiem galvas centriem.

Čakru psihofiziskā darbība Muladhara- apakšējā čakra, izvietota korpusa pamatnē. Viņā miera stāvoklī (nidrā) atrodas enerģija (šakti, kundalini). No šī stāvokļa tā sāk celties augšup gar mugurkaulu, kas nozīmē garīgo izaugsmi, tiekšanos pēc savienošanās ar Dievu (Šivu) vai ar Augstāko kosmisko saprātu. Pie vizualizācija tiek uztverta kā lotoss ar četrām ziedlapām. Pamata simbols- dzeltens kvadrāts (zeme) Savienota ar čakru enerģijas plūsma- alana. Ķermenis kurš attiecināms uz šo čakru- fiziskais, rupjais (sthula- deha).

Svadhistana(Svathisthana) izvietota apgabalā starp ģenitālijām un nabu. Tiek vizualizēts kā lotoss ar sešām ziedlapām. Galvenais simbols- balts pusmēnesis (ūdens). Prana- vjana. Tiek attiecināta uz ēterisko ķermeni. Citi čakru nosaukumi: nāves čakra.

Manipura- atrodas apgabalā starp nabu un saules pinumu. Lotoss ar desmit ziedlapām. Simbols- sarkans trijstūris (uguns), ar virsotni pavērsts uz leju. Prāna- samana. Ķermenis – astrālais.

Anahata- Atrodas sirds rajonā. Sirds čakra –lotoss ar divpadsmit ziedlapām. Simbols- sešstūris no diviem trijstūriem dūmakas krāsā (gaiss). Prana- prāna. Ķermenis mentālais. Budismā čakra tiek attiecināta uz likuma ķermeni (dharmakaja) kosmiskais Budda.

Višudha- izvietota vairogdziedzera rajonā. Lotoss ar šešpadsmit ziedlapām. Simbols- dūmakains aplis (ēteris, gaiss). Prana- udana. Ķermenis- karmiskais. Budismā čakra attiecināma uz svētlaimes ķermeni (sambhogakaja) kosmisko Budu.

Adžna- izvietota starp uzacīm (trešā acs). Lotoss ar divām ziedlapām. Simbols: apgriezts trijstūris, virs tā mēness- kauss, aplis un gudrībās lāse apgriezta komata veidā. Budismā čakra attiecinām uz pārtapšanas ķermeni (nirmanakaja) kosmisko Budu.

Sahahsrāra (Sahasrabala) izvietota virs galvas. Lotoss ar tūkstoš ziedlapām. Apziņas centrs vai kontakta vieta ar Dievu, Absolūtu.
( Autori sastādītāji:
“Populārā budisma un tam tuvu mācību vārdnīca ”
L.J. Golubs, O.J.Drugova, P.J. Golubs, tulkojums)

Bez septiņām galvenajām čakrām, kas  izkārtotas gar mugurkaulu, pa visu mūsu ķermeni ir izkliedēts tūkstošiem mazāku čakru.  Tās ir vietas, kur veidojas enerģijas virpuļi neskaitāmajos kanālos, pa kuriem plūst  prāna jeb smalkā enerģija. Kopumā ir ap  72 000 šo kanālu jeb nadī (upe) , no kuriem īpaši izceļami būtu trīs.pathwayŠušumna – vada enerģiju caur galvenajām čakrām. Tā no pamatnes čakras Muladhāras ceļas gar mugurkaulu uz augšu. Vīriešiem tā sākas kājstarpē, sievietēm pie maksts un beidzas galvas virsā, avotiņa rajonā. Tā saņem  jan /Šivas enerģiju no debesīm un cenšas to apvienot ar iņ/ Šakti enerģiju no zemes.

Ida – kreisās puses enerģijas plūsma, kas sākas kājstarpes kreisajā pusē un beidzas pie kreisās nāss. Elpošana ar kreiso nāsi labvēlīgi ietekmē visas klusās nodarbes, piemēram, rakstīšanu, kā arī citas nodarbes, kas sniedz dzīvei stabilitāti. Dienas laikā apzināta elpošana  ar kreiso nāsi palīdz līdzsvarot vīrišķo enerģiju.

Pingala – labās puses enerģijas plūsma, kas sākas kājstarpes labajā pusē un beidzas pie labās nāss. Pēc dabas tā ir radžiska -piešķir enerģiju, padarot ķermeni kustīgāku un efektīvāku, ir vairāk racionāla. Elpošana ar labo nāsi palīdz mums veikt  dinamiskus, aktīvus uzdevumus.